A Balatonon és vízrendszerén a halászati jog gyakorlója a Balatoni Halászati (BH) Rt. A horgászoknak a helyi viszonyokhoz igazodó balatoni horgászrendet kell betartaniuk, amely jövőre jelentősen változik.A Balatoni Halászati Rt., mint a tó halászati jogosultja, a Balaton ökológiai állapotáért, az őshonos halak védelméért, a horgászati rend kialakításáért és annak betartásáért egyaránt felelős. Ezeket a feladatokat azonban meg kívánja osztani a horgászok százezres táborával, azokkal az emberekkel, akik nemcsak a jelen, de a jövő iránt is elkötelezettek, jelentette ki Kiss György, a BH Rt. vezérigazgatója.
Elmondása szerint több fórumon is konzultáltak a horgászok képviselőivel, szavuk, véleményük, álláspontjuk tükröződik az új balatoni horgászrendben. A pecások éppúgy aggódnak az elmúlt évek kedvezőtlen tendenciái miatt, mint a hivatásos halászok. Abban is egyetértettek, hogy biztosítani kell a horgászok számára a fogási élményt, s ezt csak haltelepítésekkel s a halászati cég racionális önkorlátozó tevékenységével lehet elérni.
Az elmúlt évek gyakorlata azonban változtatásra szorul, s ezért szükséges volt az új horgászrend kidolgozása és január 1-jei bevezetése. Ezek az intézkedések ívási és telepítési okok miatt, a tó vízminőségének, a nádasok, a halak védelme érdekében történtek. A legfontosabb változások közé tartozik, hogy a tavon vízi állás (bejáróstég), horgászhely (horgászstég) csak a területileg illetékes jegyző hatósági jogkörében kiadott engedélye alapján létesíthető. Horgászhely elhagyása bevetett horgászkészség esetén, illetve azok felügyeletének másra bízása tilos. Szennyezett, szemetes horgászhelyen horgászatot kezdeni vagy folytatni tilos, a horgászat során keletkező hulladékot gyűjtőedényben (doboz, szemeteszsák) kell tárolni és azt hulladékgyűjtőben kell elhelyezni. A horgászat befejezése után a horgászhelyet tisztán kell elhagyni.
A Balatonon a halak nagy tápanyagtartalmú és nagy mennyiségű szoktató beetetése tilos. Etetőkosár használata engedélyezett. Azt a halat, amelyik valamely korlátozással védett, de a megfogását követően bármilyen okból sérült vagy elpusztult, a horgász nem tarthatja meg, hanem köteles haladéktalanul a vízbe visszabocsátani. Jelentős szigorítás, hogy a Balatonon és vízrendszerén horgászversenyt csak a BH Rt.-hez történt bejelentést követő 30. napon túl lehet megtartani. A bejelentésre a verseny szervezője kötelezett, akiknek a verseny idejére a BH Rt. állományából két halőrt kell alkalmazniuk 7500 forint/fő szoltáltatási díjért. Tilos a balatoni befolyókon és azok torkolatától mért 200 méteren belül horgászni, március 1-jén 00.00 órától április 30-án 24.00 óráig. Március 10-én 00.00 órától április 20-án 24.00 óráig csak a keszthelyi és balatonkenesei Bahart-mólótól délre a víz szélétől vagy a vízben álló nád szélétől számított 300 méteres, az északi oldalon 100 méteres sávon belül szabad horgászni és kizárólagosan békés halakra. Ezen időszakban ragadozó halakra még ezen a területen belül sem szabad horgászni. A BH Rt. a 2005. évi horgászszezonra szabályozni kívánja a balatoni horgászvezetők képzésének, tevékenységének és alkalmazásának rendszerét, az érdekelt hatóságok és gazdasági kamarák bevonásával. (NAPLÓ)
Comments