Némi túlzással, de fekvését tekintve helybenhagyólag: ez a település a Káli-medence fővárosa.
A község a Káli-medence közepén, a Balaton-felvidéken fekszik. A bazalthegyekkel övezett medence kőzete pannon üledék, amely bizarr formákkal preparálódott ki helyenként. Tájvédelmi körzete része a Bakony-Balaton Nemzeti Parknak.
A helység előneve köves viszonyaira utal. Utónevét a honfoglaló "Kál" Vezér nevéből eredeztetik. 1291-ben említik először oklevelek, amelyekben egyházi nemesekről esik szó. A falu nagyobb része a veszprémi püspökség birtoka volt, 1430-ban püspöki községnek nevezték. A határában lévő szőlőhegy nagyobb része is a püspökségé volt. 1548-ban az egész falut felégette a török. 1700-ban lakatlan, csak 1711-ben jegyzik fel a pestisjárvánnyal kapcsolatban.
1828-ban mezővárosi rangot kap. Évi két országos vásárt rendezhetett. Magyar lakosságú, a XVI. században épült temploma helyén 1800-ban újat építettek. A reformátusok gyülekezete ebben az időben nagyobb, református és katolikus tanítója is van.
Mezővárosi rangját a XIX. század végéig megőrizte. I. Ferenc 1823-ban örök időkre megerősítette státuszát. A XIX. század közepén még jelentős a szőlőtermelés, a század végére a szőlő azonban kipusztult. Ekkortól a fő bevételi forrást az állattartás és a gyümölcstermelés adta (szilva, meggye, őszibarack, dió, mandula, alma).
A község ereje a kivételes természeti adottságaiban és a falusi turizmusban található. [belfoldiutazas.hu]
A medence falvait eleinte királyi és királynéi szolgák, vincellérek és udvarnagyok lakták. Köveskáli jobbágyainak már 1291-ben egyházi nemességet adott a veszprémi püspök.
Köveskál határában, Kővágóörs felé volt az elpusztult Sóstókál falu, a Fekete-hegy oldalában pedig az egykori Töttöskál község. [vendegvaro.hu]
Köveskál látnivalói közé tartozik a református templom előtt álló szégyenkező. Ide állították ki a kisebb bűnöket elkövetett embereket vezekelni. A szégyenkező egyedülálló ritkaságnak számít. A két templom előtt látható a Város-kút. A kút felett népi műemlék mosóházat találunk.
A községtől északra a kék turistajelzés mentén haladva a Fekete-hegyre jutunk fel. Itt található az Eötvös-kilátó. A kilátóból csodálatos panoráma nyílik a Káli-medencére. A kilátó mögötti fennsíkon több krátertavat találunk. A tavak a vizüket az összegyűlt csapadékból nyerik. [eszbonto.hu]
A falu településszerkezete, a festőien egymásba torkolló utcáival, közeivel és tereivel jelenleg is őrzi a XVIII.-XIX. századi hangulatát. Nem egy hajdani kisnemesi kúria jellegzetes apró dombocskán helyezkedik el. Református templomunk hatalmas műemlék épület, mely az 1700-as években épült. [balaton.hu]
Látnivalók mellett szállás is akad szép számmal, s az alapvető szolgáltatások - ahogy a volt városi ranghoz dukál - is mind elérhetőek.
Kővirág Panzió-Étterem
Káli Art Apartman-Étterem
„KŐTENGER” CSALÁDI PANZIÓ
Köveskál Vendégház & Espresso
Nyári fapados diáktáborozásra is van mód: 1-D - KÖVESKÁL, KÖVESKÁL
Teleház és borozó is akad. Az önkormányzat honlapja pedig itt található, míg a falu térképét itt érdemes megtekinteni, mert mutatja a patakvölgyet is, ahol régi malmok romjai sorakoznak!
Comments